Senior Prizegiving 2021

By Arnika Hazelwood | Posted: Thursday November 18, 2021

We celebrated our senior students' successes on Monday 15 November

Congratulations to our 2021 Co-Dux Award winners; Paxton Hall and Megan Macdiarmid and all of the other prizewinners. 

Special Awards

School Co-Duxes – Paxton Hall and Megan Macdiarmid
Board of Trustees Chairperson's Awards for Head Prefects – Sophie Bradfield, Harry Major, Olivia Goldsmith, Simon Schack
Service to School Drama – Qrowe Brittenden
Calder Prescott Award for Service to School Music – Alex Cameron
J P Dufour Memorial Citizenship Award – Olivia Goldsmith
John Letts Award for Outstanding Service to School Community – Dante Dawes
John Letts Award for Outstanding Achievement in Service to Sport – Harry Major
Carl Dickel Award for Outstanding Performance in Senior Boys Sport – Liam Black
Julie Brocklebank Award for Outstanding Performance in Senior Girls Sport – Leilani Baeumer

Clayton - Year 11

Jessica Beaumont-Clark
Honours in Digital Design Technologies

Erin Cade
Honours in Geography
Honours in Health

Cora Chapman
The Pelichet Award for Year 11 English
Honours in History
Honours in Physical Education
Blues for Triathlon

Nicholas Cranefield
Honours in Mathematics

Briar Gager
Honours in Science

Taya Kain
Outstanding Achievement in Hard Materials Technology - Level 1
Honours in Art
Honours in English
Honours in Mathematics
Honours in Science

Sam Kyte
Honours in Mathematics

Radhi Rahman
Honours in Mathematics
Honours in Science

Luke Rooney
Shakespeare Performance Trophy
Blues for Theatresports

Hugo Todd
The Douglas Dall Memorial Drama Cup
The Mathematics Department Trophy for Year 11 Mathematics
Honours in English
Honours in Science

Clayton - Year 12

Angelina Ashley
Outstanding Achievement in Hard Materials Technology - Level 2

Bronwyn Bouton
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Elly Bulger-Patrick
Honours in Hard Materials Technology

Pepa Cloughley
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Choir

Niamh Dillingham
Top Senior Digital Design Technologist - Level 2
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Trophy for Best Senior Girls Hockey Player
Honours for Hockey

Flynn Ellison
Honours for Jazz Band

Ruby Hart
The Louise Simpson Trophy for Excellence in Year 12 Drama Cup
Honours in Classics
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Oe Hayward
Boys Basketball Most Valuable Player
Blues for Basketball

Arthur Howard
Honours in Classics
Honours in French

Amelia James-Pirie
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Adventure Racing

Nicholas James-Pirie
Honours in Biology
Honours in Chemistry
Honours in History
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Senior Adventure Race Award
Honours for Athletics

Caitlin McDonald Waters
Honours in Physical Education
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Adventure Racing

Alex Parkes
The Fielding Cup for Cricket
Honours for Cricket

Ava Reid
Honours in Biology
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Orchestra

Rebecca Scott
Blues for Petanque

Paige Weatherall
The Future Pathways Cup

Kate Will-Tofia
OTAGO POLYTECHNIC PACIFIC ISLAND RECOGNITION AWARD
Honours in Drama
Honours in Media Studies
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Clayton - Year 13

Rohan Anakin
Year 13 Certificate

Aston Arnott
Honours for Rock Band

Leilani Baeumer
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Girls Futsal MVP
Honours for Football
Honours for Futsal
Honours for Volleyball
Blues for Surf Lifesaving

Melicen Barber
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Jazz Band
Blues for Rock Band

Miriam Barton
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
VICTORIA UNIVERSITY TANGIWAI SCHOLARSHIP
Anna Atkin Photography Prize for Excellence
Honours in English
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Charis Bell
Blues for Orchestra

Chris Bremer
Year 13 Certificate

Hugo Calder
Year 13 Media Studies Cup
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Art

Tane Cotton
UNIVERSITY OF OTAGO 150TH ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Francis J. Beadle Memorial Trophy for Band Playing
Honours for Rock Band

Marcus Davidson
UNIVERSITY OF CANTERBURY HIRANGA SCHOLARSHIP FOR ACADEMIC EXCELLENCE
Honours in Drama
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Shakespeare Performance Trophy
Honours for Badminton
Honours for Volleyball

Ben Devereux
Honours in Physical Education
Logan Park High School Excellence in Senior Boys Futsal
Honours for Futsal
Honours for Jazz Band
Blues for Chamber Music
Blues for Football
Blues for Futsal

Dom Dougherty
Year 13 Certificate

Annashae Drummond
Honours in Hospitality

Phoebe Guile-Hughes
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in Digital Design Technologies
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Tennis MVP
Blues for Tennis

Paxton Hall
OTAGO DAILY TIMES CLASS ACT
UNIVERSITY OF OTAGO ACADEMIC EXCELLENCE ENTRANCE SCHOLARSHIP
Award for Scholarship in Literature
Excellence in Year 13 Historical Research
The Dmitri Mendeleev Cup for Year 13 Chemistry
The Rosalind Franklin Cup for Year 13 Biology
Honours in Physics
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
NCEA Scholarship (2020)
LPHS Senior Award for Orchestral Music
Honours for Chamber Music
Honours for Jazz Band
Blues for Chess
Blues for Orchestra

Hayden Harvey
Year 13 Certificate

Poppy Hayward
Year 13 Certificate

Yvon Lamberts
Year 13 Certificate

Finn Mattern
Year 13 Certificate

Isabel McMillan
Honours in Media Studies
Blues for Orchestra

Ethan Montaner
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Rock Band

Ella Ormiston
Year 13 Certificate

Midas Sim
Shakespeare Performance Trophy

Mira Wallace
Year 13 Certificate

Shannon Westworth
UNIVERSITY OF OTAGO VICE-CHANCELLOR'S SCHOLARSHIP FOR INTERNATIONAL
VICTORIA UNIVERSITY NEW ZEALAND INTERNATIONAL STUDENT GRANT

Omimi - Year 11

John Barham
Blues for Handball

Charlie Bowmer-Lea
Honours in Hospitality

Marnie Brosnahan
Honours in Design and Visual Communication
Honours in English

Rosa Cameron
Honours in Art

Sebastian Cumming
The Marie Curie Cup for Year 11 Science
Blues for Theatresports

Quince Field
Honours in Hospitality

Zoe Gordon
Honours in Physical Education

Maddie Hannah
Excellence in Year 11 Historical Research
Most Innovative Designer in Fabric Technology - Level 1
The Richard Feynman Cup for Year 11 Science
Honours in English
Honours in Mathematics
Honours in Physical Education

Ethan Hanson
Honours in Computer Science

Taddy Kleffmann
Blues for Futsal

Ronglei Liu
Level 1 Accounting Cup
Honours in Calculus
Honours in Music
Honours in Science
Blues for Chamber Music

Finlay McGilchrist
Honours for Library Service

Riley McIntosh
Honours in Digital Design Technologies

Bruno McMillan
Blues for Theatresports

Jari Ross
Honours in Computer Science

Jack Ta
Year 11 Excellence in Music
Honours in Calculus
Honours in Science
Honours for Jazz Band
Blues for Badminton

Eva Woodhouse
UNIVERSITY OF OTAGO MANA POUNAMU YOUNG MĀORI ACHIEVER AWARD
Cup for Academic Excellence in Year 11 Health Education
Cup for Excellence in Year 11 Physical Education
Excellence in Year 11 Geography
The Jane Johnson Award for Year 11 English
Honours in Mathematics
LPHS A E Wilson Cup for Girls Basketball
Blues for Handball

Omimi - Year 12

Erasmus Alsop Mackie
Blues for Kendo

Nicolas Alvarez Rey-Virag
Distinction in Year 12 French
Excellence in Year 12 Historical Research
Honours in English
Honours in Statistics
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Award for Student Representative on the LPHS Board of Trustees
Logan Park High School Senior Boys Athletics Champion
Logan Park High School Senior Boys Cross Country Champion
Trophy for LPHS Triathlon MVP
Blues for Athletics
Blues for Choir
Blues for Cross Country
Blues for Triathlon

Elizabeth Baker
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Orchestra

Luke Brinsdon
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Senior Boys Badminton
Blues for Badminton

Paige Fox-Harris
Honours in Health

Kieran Graham
Honours in Digital Design Technologies
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Grange HSOB Centennial Cup Most Outstanding Contribution to Cricket
Honours for Cricket

Amalya Hohmann-Marriott
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Naomi Jutel
Honours in Biology
Honours in English
Honours in Media Studies
Honours in Painting
Honours in Statistics
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Ben Power
Honours in Hospitality

Jack Sealy
Honours in Computer Science
Honours in Physics

Penina Smith
Most Innovative Designer in Fabric Technology - Level 2
Honours in Health
Honours in Photography

Sam So
Honours in Hospitality

Connor Stephenson
The Amanda Fraser Cup for Outstanding Achievement in Year 12 Statistics
Honours in History
Honours in Physical Education
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Cricket
Honours for Football
Honours for Futsal
Blues for Football
Blues for Futsal

Alexander Sun
The John Major Cup for Outstanding Achievement in Year 13 Calculus
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Chess Champion
LPHS Senior Award for Chamber Music
Honours for Chamber Music
Blues for Chess

Omimi - Year 13

Yuiko Aoyagi
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
General Excellence in Year 13 Historical Studies
Honours in Statistics
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Adam Bull
Honours in Media Studies

Alex Cameron
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Chamber Music
Honours for Hockey
Blues for Orchestra
Blues for Rock Band

Tristen Chung
LPHS Senior Award for Choral Music
Honours for Volleyball
Blues for Choir
Blues for Orchestra

Amy Cronje
Year 13 Certificate

Charlotte Field
UNIVERSITY OF OTAGO 150TH ENTRANCE SCHOLARSHIP

Olivia Goldsmith
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in English
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Public Speaking Cup
Blues for Public Speaking

Rose Haining
UNIVERSITY OF OTAGO 150TH ENTRANCE SCHOLARSHIP
Outstanding Achievement in Food Technology - Level 3
Honours in Health

Macauley Hannah
Honours in Food Technology

Zack Hibbert
Logan Park High School - Best Stagecraft
Logan Park High School Excellence in Athletics
Shakespeare Performance Trophy
Honours for Hockey
Blues for Athletics

Josiah Hola
Te Roopu Citizenship Award
Honours for Athletics

Floyd Hurley-Parry
Shakespeare Performance Trophy
Theatresports Performance

Odin Jacobs
UNIVERSITY OF OTAGO MĀORI ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Curling MVP
Blues for Kapa Haka

Jayden Jesudhass
Melody Trophy
Honours for Badminton
Honours for Chamber Music
Honours for Jazz Band
Blues for Orchestra

Tui Kaitai-Martin
UNIVERSITY OF OTAGO MANA POUNAMU YOUNG MĀORI ACHIEVER AWARD
UNIVERSITY OF OTAGO MĀORI ENTRANCE SCHOLARSHIP
VICTORIA UNIVERSITY WELLINGTON TOTOWEKA SCHOOL LEAVER SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Public Speaking

Milo Long
Blues for Rock Band

Yogesh Mamgain
Honours for Cricket

Crystal McDonnell
PRIME MINISTER'S VOCATIONAL SCHOLARSHIP
The Gateway Cup

Mason Nelson
Year 13 Certificate

Nalia Nguyen
Year 13 Certificate

K'Lis Parata-Stewart
Honours in Gateway

Marcus Read
Cup for Academic Excellence in Year 13 Physical Education
Honours in Biology
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Senior Boys Football MVP
Honours for Football
Honours for Futsal
Blues for Football
Blues for Futsal

Mathew Schack
LPHS Twang Town Cup
Honours for Chamber Music
Honours for Jazz Band
Honours for Rock Band
Blues for Orchestra

Annelise Scharpf
LPHS Choreography Award
LPHS Senior Award for Choral Music
Blues for Choir
Blues for Orchestra

John Uy
Year 13 Certificate

Hamish Watts
Honours in Gateway

Aoraki - Year 11

Ren Bartlett
English Department Prize for Year 11
General Excellence in Year 11 Historical Studies
Honours in Drama

Kieran Black
Cup for Academic Excellence in Year 11 Physical Education
Top Senior Digital Design Technologist - Level 1
Blues for Hockey
Blues for Triathlon

Thomas Brockway
Honours in English

Sophie Chettleburgh
Honours in Health

Guy Howell
Outstanding Achievement in Hospitality - Level 1
Honours in Mathematics

Brielle Millier
Honours in Food Technology

Aila Pettigrew
Honours in Korean

Eben Richardson
Honours in History

Violet Rolston
Design Excellence Award - Level 1
The MacKenzie Cup for Excellence in Year 11 Art

Nisha Tilyard
The McKelvey Cup for Excellence in Year 11 Art

Lily Venables
Honours in Food Technology

Aoraki - Year 12

Harry Almey
General Excellence in Year 12 Classical Studies
Honours in Drama

Alice Bickerstaff
Outstanding Achievement in Food Technology - Level 2
The Powelliphanta Cup for Year 12 Biology
Honours in Calculus
Honours in English
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Liam Black
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Old Boys Hockey Club Award
Honours for Adventure Racing
Honours for Hockey
Blues for Hockey

Ella Clarke
Honours for Hockey

Laura Cowles
Honours in Biology
Honours in English
Honours in History
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Netball

Ethan Dalwood
Logan Park High School Handball MVP
Honours for Handball
Blues for Handball

Jasmine Fagg
Cup for Academic Excellence in Year 12 Health Education
Honours for Hockey

George Fisher
Cup for Academic Excellence in Year 12 Physical Education
Level 2 Accounting Cup
The Mathematics Department Trophy for Excellence in Year 12 Calculus
Honours in English
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Adventure Racing
Honours for Athletics
Honours for Badminton
Honours for Cross Country

Sersha Forde
Showquest

Luna Koyama
Honours in Physical Education
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

April McMillan Perkins
LPHS Senior Girls Badminton
Shakespeare Performance Trophy
Blues for Athletics
Blues for Theatresports

Emma Mitchell
Year 12 Media Studies Cup
Honours in Food Technology
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Senior A Netball Trophy Most Valuable Player
Honours for Netball

Nicola Molteno
Design Excellence Award - Level 2
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Darcy Monteath
Daguerre Photography prize for Excellence
Dunedin UNESCO City of Literature Award
General Excellence in Year 12 Historical Studies
Honours in Statistics
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Jazz Band
Blues for Writing

Emi Sharma
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Madeline Simons
Cup for Excellence in Year 12 Physical Education
Honours in Biology
Honours in Calculus
Honours in Chemistry
Honours in History
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Adventure Racing

Marla Telleria Seier
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Orchestra

Dominic Windle
Honours for Cricket

Aoraki - Year 13

Oisin Benn
Senior Volleyball Trophy
Shakespeare Performance Trophy
Theatresports Performance
Honours for Badminton
Honours for Volleyball

Liam Byers
Year 13 Certificate

Liam Caldwell
Honours for Rock Band

Cindy Chou
OTAGO DAILY TIMES CLASS ACT
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
VICTORIA UNIVERSITY TANGIWAI SCHOLARSHIP
The Dunedin North Rotary Cup for Year 13 English
Top Senior Digital Design Technologist - Level 3
Honours in History
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
NCEA Scholarship (2020)
LPHS Senior Award for Orchestral Music
Blues for Orchestra

Rui Yin Chung
Year 13 Certificate

Ben Connolly
Excellence in Year 13 Media Studies
Blues for Choir
Blues for Rock Band

Sequoia Darling
Year 13 Certificate

Sophie Davison
Honours for Jazz Band
Blues for Orchestra

Dante Dawes
Honours in Classics

Emily Doig
Year 13 Certificate

Ava Falconer
Year 13 Certificate

Miyuki Ferry
Margaret Doudney Award for Excellence in Year 13 Painting

Elia Hayashishita
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in Chemistry
Honours in Music
Honours in Statistics
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
NCEA Scholarship (2020)
Baba Yaga Award for Chamber Music
Honours for Chamber Music

Felix Huber
Honours in Music

Sam Hulbe Pulver
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in Physics
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Tim Hulbe Pulver
Senior Award for Jazz Combo Music
Honours for Chamber Music
Honours for Jazz Band
Blues for Orchestra

George Hyink
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
The Murray Thompson Cup for Year 13 Chemistry
Honours in Biology
Honours in Calculus
Honours in History
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Badminton
Honours for Hockey

Marshall Jaket
General Excellence in Year 13 Classical Studies
Honours in Physics
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Jodie Kitchingman
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
Cup for Academic Excellence in Year 13 Health Education
Level 3 Psychology 1st in Class
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Jake Liao
Year 13 Certificate

Min Le Lin
Honours for Badminton

Emily Luu
Year 13 Certificate

Harry Major
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
Cup for Excellence in Year 13 Physical Education
Honours in Photography
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Logan Park High School Excellence in Senior Boys Football
Logan Park High School Senior Boys Futsal Trophy Most Valuable Player
Honours for Football
Honours for Futsal
Blues for Football
Blues for Futsal

Linus Molteno
UNIVERSITY OF OTAGO ACADEMIC EXCELLENCE ENTRANCE SCHOLARSHIP
The Bruce McKinney Cup for Year 13 Physics
Top Senior Computer Scientist - Level 3
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Abigail Real
Service to Kapa Haka

Kevin Tang
Year 13 Certificate

Jo Throp
Shakespeare Performance Trophy

Kaitaia Wiseman
Library Prize

Andy Wu
Blues for Chamber Music
Blues for Orchestra

Toroa - Year 11

Solly Armstrong
Honours in Fabric Technology

Zoe Barton
General Excellence in Year 11 History
Honours in Mathematics
Honours in Science

Srinath Berry
Outstanding Achievement in Food Technology - Level 1

Owen Bettis
Blues for Futsal

Emma Bradfield
The Colbert Cup for Year 11 Drama
Honours in Accounting
Honours in English
Honours in Geography
Honours in Mathematics

Bram Casey
Distinction in Year 11 French

Polly Figgins
Honours in Korean

Bella Gascoyne
Honours in English

Fox Gill
Honours in Drama

James Hurley
The Ivan Gemmill Cup for Outstanding Achievement in Year 11 Mathematics
Honours in Latin
Honours in Music

Kahurangi Martin
Honours in Mathematics
Honours in Science

River Mein
Top Senior Computer Scientist - Level 1
Honours in French
Honours in Science

Walid Ouhassine
Blues for Futsal

Tsugumi Parks Watanabe
Honours in Hard Materials Technology
Honours in Physical Education
LPHS Senior Girls Football MVP

Maia Penhey
Honours in English
Honours for Volleyball

Minami Uchida
The Gregor Mendel Cup for Year 11 Science
Honours in Art
Honours in English
Honours in Hard Materials Technology
Honours in History

Ella Verberne
The Mathematics Department Cup for Year 11 Mathematics
Honours in Drama
Honours in English
Honours in History
Honours in Science

Toroa - Year 12

Bill Campbell
The Antoine Lavoisier Cup for Year 12 Chemistry
The Michael Faraday Cup for Year 12 Physics
Top Senior Computer Scientist - Level 2
Honours in Calculus
Honours in English
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Adventure Racing

Zoe Carman
Honours in Design and Visual Communication
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Shima Jack
Chiaroscuro Painting prize for Excellence
The Kokopu Cup for Year 12 Biology
The Mathematics Department Cup for Excellence in Year 12 Calculus
The Reid Cup for Year 12 English
Honours in Chemistry
Honours in Physics
Logan Park High School MVP Award for Contribution to Waterpolo
The Writing Award
Honours for Waterpolo
Blues for Writing

Grace Jones
English Department Prize for Year 12
Honours in Calculus
Honours in Physics
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
LPHS Girls Handball MVP
Senior Girls Volleyball Most Valuable Player
Honours for Handball
Honours for Volleyball
Blues for Handball

Bryn Loughran
Honours in Chemistry

Leah Martin
Honours in Future Pathways

Yannick Medvecky-Wolkenhauer
Outstanding Achievement in Hospitality - Level 2
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Handball
Blues for Handball
Blues for Orchestra

Maia Puricelli Callau
The Amedeo Avogadro Cup for Year 12 Chemistry
The Angela Henderson Cup for Outstanding Achievement in Year 12 Calculus
The Nikola Tesla Cup for Year 12 Physics
Honours in English
Honours in Music
Honours in Painting
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)
Honours for Netball
Honours for Waterpolo

Isaac Randel
Honours for Chamber Music
Honours for Jazz Band
Blues for Rock Band

Leah Russel
Honours in Future Pathways
Honours in Hospitality

Liam Scaife
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Toby Stirling
Excellence in Hospitality - Level 2

Makaia Teremoana-Raynbird
Honours for Basketball
Blues for Basketball

Hannah Yeardley
NCEA Level 1 Excellence Endorsed (2020)

Steen Zaragoza-Faoagali
Honours for Jazz Band
Blues for Chamber Music

Toroa - Year 13

Holly Bettis
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
The Denise Walsh Memorial Trophy for Drama
Honours in Media Studies
Honours in Painting
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Sophie Bradfield
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
Most Innovative Designer in Fabric Technology - Level 3
Honours in English
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Shakespeare Performance Trophy
Showquest

Qrowe Brittenden
Shakespeare Performance Trophy
Blues for Orchestra

Laura Canton
UNIVERSITY OF OTAGO 150TH ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in Biology
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Chamber Music
Blues for Orchestra
Blues for Public Speaking

Cameron Dickie
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Britney Finch
Year 13 Certificate

Zishen Fu
UNIVERSITY OF OTAGO ACADEMIC EXCELLENCE ENTRANCE SCHOLARSHIP
General Excellence in Year 13 History
Honours in Chemistry
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Chess
Blues for Orchestra

Charles Goldsmith
Year 13 Certificate

Rowan Holmes
Outstanding Achievement in Hard Materials Technology - Level 3

Megan Macdiarmid
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
English Department Prize for Year 13
The Alexia Hilbertidou Cup for Year 13 Physics
The Richard Pirie Cup for Year 13 Biology
The Roger Tobin Cup for Outstanding Achievement in Year 13 Statistics
Honours in History
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
NCEA Scholarship (2020)
Honours for Hockey
Blues for Debating
Blues for Orchestra

Alaa Mayyas
Honours in Physical Education

Benjamin Mead
OTAGO POLYTECHNIC PRINCIPALS LEADERSHIP AWARD
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in Chemistry
Honours in Computer Science
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)

Ella Monkhouse
Year 13 Certificate

Lila Rohtmets-Everett
Year 13 Certificate

Simon Schack
Honours in Physical Education
Theatresports Performance

Benjamin Scudder-Crisp
Year 13 Certificate

Jasper Seddon
UNIVERSITY OF OTAGO NEW FRONTIERS ENTRANCE SCHOLARSHIP
Honours in English
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Chamber Music
Blues for Debating
Blues for Orchestra

Sarah Turner
Year 13 Certificate

Edie Van Der Vis
Honours in Health

Jasmine White
Year 13 Certificate

Ella Wilson
Year 13 Certificate

Xing Zhang
UNIVERSITY OF OTAGO LEADERS OF TOMORROW ENTRANCE SCHOLARSHIP
NCEA Level 2 Excellence Endorsed (2020)
Blues for Chess
Blues for Orchestra


Image Gallery